SCHEDULE

Filter

 

Purchase Tickets

SaturdayOctober 25
Title Location
7:30 pm 5 to 7
  • Trustees Theater
SundayOctober 26
Title Location
9:00 am Limited Partnership
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
9:00 am Bis Gleich (Till Then)
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
11:30 am The Irish Pub
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
11:30 am The Gunfighter
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
2:00 pm Paradise Garden: Howard Finster’s Legacy
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
2:00 pm Broken Branches
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
2:00 pm The Normal Heart
  • Trustees Theater
7:00 pm Foxcatcher
  • Trustees Theater
MondayOctober 27
Title Location
9:00 am Student Shorts BLOCK A
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:00 am Parisian
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:00 am The Karman Line
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
11:00 am A Small Section Of The World
  • SCAD Museum of Art
11:00 am Wildlike
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
11:00 am Script to Screen
  • Gutstein Gallery
11:00 am Gift
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
11:30 am The Book of Life 3D Presented in 3D by RealD
  • Trustees Theater
2:00 pm Student Shorts BLOCK B
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
2:00 pm Adobe Presents...
  • Gutstein Gallery
2:30 pm Amira & Sam
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
2:30 pm The War Photographers
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
7:00 pm Big Hero 6 3D
  • Trustees Theater
9:00 pm Good Samaritan
  • Lucas Theatre
9:00 pm The Babadook
  • Lucas Theatre
TuesdayOctober 28
Title Location
9:30 am Warren
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:30 am In The Clouds
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
10:00 am Stan
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am Granddaughter
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am Sunny and Steve: Enjoy the Sweets
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am The Oceanmaker
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am My Dearest
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am The Planets
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am Silent
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
11:00 am Young Directors Forum
  • Gutstein Gallery
11:00 am Sound: The Other Half of Your Movie
  • SCAD Museum of Art
11:30 am World Shorts: Ireland
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
12:00 pm The Sound and the Shadow
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
12:00 pm Dragula
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
2:00 pm Low-budget Genre Filmmaking
  • Gutstein Gallery
2:30 pm Dragon Nest: Warriors’ Dawn
  • Lucas Theatre
3:00 pm One Armed Man
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
3:00 pm Poverty, Inc.
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
7:00 pm Two Days, One Night
  • Trustees Theater
8:30 pm Supernatural Stories
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
WednesdayOctober 29
Title Location
9:30 am Ice Warriors: U.S.A Sled Hockey
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:30 am reConception
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
11:00 am SCAD Alumni Panel
  • Gutstein Gallery
12:00 pm Supernatural Stories
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
2:00 pm Distribution Revolution
  • Gutstein Gallery
2:30 pm Field Of Lost Shoes
  • Trustees Theater
2:30 pm The Last Patrol
  • Lucas Theatre
7:00 pm Whiplash
  • Trustees Theater
9:00 pm Horns
  • Lucas Theatre
ThursdayOctober 30
Title Location
9:30 am Poverty, Inc.
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:30 am One Armed Man
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
11:00 am The Salt Of The Earth
  • SCAD Museum of Art
11:00 am The Giver
  • SCAD Museum of Art
11:30 am Paradise Garden: Howard Finster’s Legacy
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
11:30 am Broken Branches
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
12:30 pm Bis Gleich (Till Then)
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
12:30 pm Limited Partnership
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
2:00 pm Supermensch: The Legend Of Shep Gordon
  • SCAD Museum of Art
2:00 pm Seed&Spark: Crowdfunding to Build Independence workshop
  • Gutstein Gallery
2:30 pm World Shorts: Ireland
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
3:00 pm Warren
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
3:00 pm In The Clouds
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
5:00 pm Finding Vivian Maier
  • SCAD Museum of Art
7:00 pm The Imitation Game
  • Trustees Theater
9:00 pm Creep
  • Lucas Theater
FridayOctober 31
Title Location
9:00 am Merchants Of Doubt
  • SCAD Museum of Art
9:30 am Student Shorts BLOCK B
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
10:00 am Parisian
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
10:00 am The Karman Line
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
11:30 am Student Shorts BLOCK A
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
11:30 am Documented
  • SCAD Museum of Art
12:30 pm The Irish Pub
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
12:30 pm The Gunfighter
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
2:00 pm Cathedrals of Culture Presented in 3D by RealD
  • Trustees Theater
2:00 pm The Talent Toolbox
  • Gutstein Gallery
2:00 pm Red Army
  • SCAD Museum of Art
3:00 pm Amira & Sam
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
3:00 pm The War Photographers
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
5:00 pm Keep On Keepin’ On
  • SCAD Museum of Art
7:00 pm The Humbling
  • Trustees Theater
SaturdayNovember 1
Title Location
9:30 am The Planets
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am The Sound and the Shadow
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:30 am Dragula
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
9:30 am Silent
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am Stan
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am Sunny and Steve: Enjoy the Sweets
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am Granddaughter
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am The Oceanmaker
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
9:30 am My Dearest
  • Lucas Theatre
  • Trustees Theater
12:30 pm Ice Warriors: U.S.A Sled Hockey
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
12:30 pm reConception
  • Trustees Theater
  • Lucas Theatre
3:00 pm Gift
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
3:00 pm Wildlike
  • Lucas Theatre
  • Lucas Theatre
7:00 pm Escobar: Paradise Lost
  • Trustees Theater

Storify Feed

Placeholder for social feed.